menu×

Kelimeler - Web sitenizi farklı kılmak için en son ve en iyi yöntem

Yazmak,

Online dünyadaki en sıkıcı olgu. Programlama heyecan verir. Online tasarım heyecan verir. E-ticaret ve e-mail sistemlerinin arkasında çalışan teknoloji heyecan verir.

Ama kelimeler sıkar. Zaten hiç de önemli değil, her hangi birisi kelimeleri yazıp cümleleri kurar nasılsa.

En beğendiğiniz web sitesine gidin, tasarım ve teknolojinin gösterişini sıyırıp atın, geriye sadece kelimeler kalır.

Bu büyük talihsizlik, çünkü benim oturduğum yerden görebildiğim kadarıyla kelimeler sizin kendinizi online dünyada farklı kılacağınız en önemli unsurdur. Kendinizi kalabalıktan dilediğiniz gibi farklı kılın. Sitenize özgün bir ses verin.

Bu biraz alaycı gibi duruyor. İlk görünüşte teknolojinin sizi farklı kılacağını düşünebilirsiniz. Fakat sandığınız gibi değil. Web sitelerine uygulanan teknikler hepsini birbirine eşitler. Düşünün, Flash kullanılan bir intronun (girişin) diğer bir Flash introdan farkı var mı acaba.

Fonksiyonların ardında gizli olan teknolojiyi herkes kullanabilir. Bu hafta yeni olan gelecek hafta sıradan bir şey adeta. Hepimiz koşar adım herkes ile aynı olan özellikleri teklif ediyoruz. Böylece herkes birbirinin benzeri.

Herkes geleceği yanlış yerde görüp, yanlış bilgiye yatırım yapmakta... kimse kelimelere yatırım yapmayı düşünmemekte.

Yazı stilimiz de konuşmamız gibi bize özgün. Hepimiz kelimeleri başka bir biçimde bir araya getiriyoruz, bir araya getirdiğimiz kelimelerle başka başka şeyler söylüyoruz. Farklılıklarımız karakterimizin yansımasıdır.

Aynı şey online olarak da yapılabilir. Kelimeler ses ve karakteri ifade etmede kullanılabilir - bu şekilde sizin ya da firmanızın özgün noktasını insanların hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Fakat kendini kelimeleri kullanarak diğerlerinden ayırmış bir firma web sitesi aklınıza geliyor mu? Ben hatırlamıyorum. Web sitelerinde kelimeler gayet az bir oranda kullanılmış ve bu durum hiç de düzeliyor gibi durmuyor.

Çözüm? Hemen koşup bir metin yazarı bulmak. Hooop, durun bakalım. Bu insanları nerede bulacaksınız? Ben ticari sitelerde iyi metin yazarları olmadığını söylemek istemedim. Ama sayıları o kadar az ki. Sebebi çok basit. Kimse yazarlara yatırım yapmıyor.

Hiç firmanızda "Metin Yazarlığı Genel Müdür Yardımcısı" var mı? Bu şahsın sitenizin geliştirilmesinde ne kadar etkisi oldu?

Eğer yazarları tasarımcılar ve programcılar kadar önemsemezsek modern teknoloji sayesinde birbirinin tıpatıp aynısı web siteleri arasında siteniz kaybolmaya mahkum olur.

Elbette mevcut web sitelerinin % 0.001 kadarı için bu iyi bir haber. Çünkü müşterileri teknolojinin soğukluğundan çok, dostça kullanılmış kelimelerin seslenişine kendilerini daha bağlı hissediyorlar.

×