menu×

Kurumsal web sitenizi diğerlerinden farklı kılmak için ne yapmalı?

Hiç bunları göz önünde bulundurdunuz mu?

Her hangi bir büyük mağaza kataloğunu ya da reklam broşürünü elinize alın sayfaları şöyle bir taradığınızda istediğiniz ürünle ilgili sayfaya 5 saniyeden daha kısa bir zamanda ulaşırsınız.

Bir gazete ilanına bakınız, ne anlatılmak istendiğini 2 saniyeden az bir sürede anlarsınız.

Birde tanımadığınız bir firmanın web sitesine gidin, istediğinizi nerede bulacağınızı keşfetmeniz için bir kaç dakika harcarsınız, eğer aradığınız şeyi birisi oraya koyduysa.

Web siteleri göz ucuyla taranamaz, bakılamaz. Hatta e-mailler de aynı şekilde incelenemez. Ziyaretçiniz en iyimser ihtimalle kaydırma çubuğunu kullanarak sayfanın alt kısımlarını da okumak ister.

Aslında herhangi bir online iletişim bir ekrandan fazla yer kaplar ve ziyaretçinin epeyi bir efor sarf etmesini gerektirir.

Bundan dolayıdır ki biraz zaman harcayıp bütün online iletişim unsurlarınızın ilk ekranlarını iyicene bir gözden geçirmelisiniz - tüm ekran çözünürlüklerini ve diğer tarayıcı değişkenlerini hesaba katarak.

Bu demektir ki, ana sayfanızı, ürün bilgilerini içeren sayfaları, üye kayıt sayfaları, e-mailler ve müşteri hizmet sayfaları teker teker elden geçmelidir.

Sizde hak verirsiniz ki diyaloğu o ilk ekranda kurup mesajınızı iletemezseniz, sonra hiç iletme şansınız olmaz.

Şöyle de diyebiliriz:

Söylenmesi gereken her şeyi ilk ekranda söylemeniz gerekir.

Sırtınızı arkanıza yaslayıp yukarda saydığımız o önemli sayfaları birer birer inceleyiniz. Doğru mesajları iletebiliyor musunuz? Sayfalarınızda ziyaretçilerinizin ilgisini çekip, aynı ilgiyi devam ettirmeye yetecek kadar yazılı materyal var mı?

Kısaca, o ilk ekranlarınıza hak ettikleri ilgiyi gösteriyor musunuz?

×