menu×

SEO Uyumlu Blog Makalesi Yazmak

Blog yazmak e-ticaret veya kurumsal sitenize yeni takipçiler kazandıracağı gibi aynı zamanda SEO açısından da çok önem taşır.

Burada özen göstermeniz gereken önemli şey içeriğin kopyala yapıştır yöntemi ile internet üzerinden bir siteden kopyalamak yerine özgün Anne Bebek Blog - Anne bebek blog yazıları - çocuk gelişimi yazıları oluşturmanız. Özgün içerik Google tarafından çok önemsenmekte, diğer web sayfalarından daha yüksek sıralama verilerek taçlandırılmakta.

Bu arada gözardı etmemeniz gereken önemli bir noktada içerikler SEO'ya uygun olduğu kadar anlamlı da olmalıdır. Makaleyi çok özen gösterip yazım biçimi, anahtar kelimeler, "meta description" etiketleri, URL yapısı açısından Google kriterlerini karşıladığınızı düşünüp vazifemi tam yaptım diyemezsiniz. Örnek verecek olursak Google için çok anlamlı fakat normal bir insan için anlam ifade etmeyen böylece kişi arama motorundan tıklayıp geldiği gibi aynı hızla sitenizi terk edecek olursa Google bunu olumsuz olarak değerlendirip belkide size baştan verdiği o sıralamayı geri alacaktır.

Ben edebiyatçı değilim, kompozisyonum da çok kötüdür, üç cümle bir araya getirip bir fikir ifade etmem olanaksız diyebilirsiniz. O takdirde yapmanız gereken ise konunuzla ilgili özgün, yabancı dilde makaleler bulup Türkçe'ye çevirmek yada çevirisini yaptırmak olacaktır.

Bu şekilde deneyimlediğimiz bir projemiz oldu. Şöyle ki; e-ticaret projemiz kapsamında açtığımız yenidoğan bebek kıyafetleri, muhtelif markalarda yalancı emzik çeşitleri, biberon çeşitleri, bebek odası boy ölçer çıkarmaları sattığımız www.bebek.center web sitemiz ile bir de SEO amaçlı ama aynı zamanda anne ve bebek konularını işleyen muhtelif yazıları düzenli olarak çevirisini yapıp yaınladığımız www.e-bebekler.com anne bebek blog sitesini de hayata geçirdik.

Blog okumak isteyen annelerin dikkatini çekmek için burada ürünlere ağırlık vermek yerine annelerin daha çok takip etmek isteyecekleri başlıkları da ilave etmeyi ihmal etmedik.

Örnek verecek olursak bizim çocuk gelişimi ile ilgili herhangi bir ürün satma şansımız yok ama ilgi gören yazılar eklediğimiz bir Çocuk Gelişimi kategorimiz mevcut. Bu kategoride bulunan en popüler bir kaç yazı ise:

Çocukları Akıllı Telefonlardan Uzaklaştırmanın 10 Yolu 

Sosyal Medyada Çocuklarınızla İlgili Asla Paylaşmamanız Gereken 7 Şey

Çocuğunuzu Motive Etmenin 6 Yolu 

Bu yazılar sayesinde blog takipçisi edinmek için zaman zaman Facebook ve İnstagram üzerinde reklam da vermekteyiz.

Bu gibi yazıların yanı sıra e-ticaret sitesini link vererek desteklediğimiz İlk 6 Hafta için Yenidoğan Bebek Kıyafetleri , Pişik nedir? Bebekler neden pişik olur?  yada Bebek Arabası Alma Rehberi  ürün isimleri geçen sayfalarımız da mevcut ve her hafta yeni ilaveler yapılmakta.

Tahmin edeceğiniz gibi ilk yazı anasayfa ve yenidoğan hastane çıkış setleri , ikincisi bebek bakım ürünleri ve sonuncusu da henüz bebek arabası satışımız olmadığı için anasayfaya linkler taşıyor.

Konuyu toparlamak gerekirse blog yazmak, ama anlamlı cümleler ile belli konuların işlendiği blog yazıları yazmak web sitenizin SEO çalışmasının önemli bir parçası, olmazsa olmazları arasında. 

Blogunuz web sitenizin üzerinde de olabilir ama tavsiye edilen başka bir domain altında ayrı bir web sitesi olması, bu şekilde web sitenize gelen harici link sayılacağından daha da önemli olduğunu düşünüyoruz. 


E-ticaret sitesi için SEO çalışması


×