menu×

Google Arama Nasıl Çalışır?

Bilgisayarınızın karşısına geçip bir Google araması yaptığınızda, size neredeyse anında tüm web’den sonuçların bir listesi sunulur. Google, sorgunuzla eşleşen web sayfalarını nasıl bulur ve arama sonuçlarının sırasını nasıl belirler?

En basit şekliyle web’de arama yapmayı, önünüzdeki kalın bir kitabın neyin nerede olduğunu söyleyen olağanüstü bir dizin içermesine benzetebilirsiniz. Siz bir Google araması yaptığınızda, programlarımız size döndüreceğimiz (“sunacağımız”) en alakalı arama sonuçlarını belirlemek için dizinimize bakar.

Kullanıcılarımıza arama sonuçlarını sunarken gerçekleştirilen üç önemli işlem vardır:

Tarama: Google'ın siteniz hakkında bilgisi var mı? Sitenizi bulabilir miyiz?
Dizine ekleme: Google sitenizi dizine ekleyebilir mi?
Sunma: Sitede, kullanıcının aradığıyla alakalı iyi ve faydalı içerik var mı?

Tarama

Tarama, Googlebot'un Google dizinine eklenecek yeni ve güncel sayfaları bulmasını sağlayan işlemdir.

Web’deki milyarlarca sayfayı bulup getirmek (veya "taramak") için muazzam sayıda bilgisayardan yararlanırız. Getirme işlemini yapan programın adı Googlebot’tur (robot, bot veya örümcek olarak da bilinir). Googlebot, algoritmaya dayalı bir işlem kullanır: Hangi sitelerin ne sıklıkta taranacağı ve her siteden kaç sayfa alınacağı bilgisayar programları tarafından belirlenir.

Google'ın tarama işlemi, önceki tarama işlemlerinde oluşturulan web sayfası URL’lerinin listesiyle başlar ve web yöneticileri tarafından sağlanan Site Haritası verileriyle artarak devam eder. Googlebot, bu web sitelerini ziyaret ettiğinde her sayfadaki bağlantıları tespit eder ve bunları taranacak sayfalar listesine ekler. Yeni siteler, mevcut sitelerdeki değişiklikler ve geçersiz bağlantılar belirlenir ve Google dizinini güncellemek için kullanılır.

Google, herhangi bir siteyi ücret karşılığında daha sık taramaz ve arama işimizi gelir getiren AdWords hizmetimizden ayrı tutarız.

Dizin oluşturma


Googlebot, gördüğü kelimelerin tümünü ve bu kelimelerin sayfalardaki konumlarını içeren geniş bir dizin oluşturabilmek için taradığı sayfaların her birini işler. Ayrıca, Başlık etiketleri ve ALT özellikleri gibi önemli içerik etiketlerinde ve özelliklerde bulunan bilgileri işleriz. Googlebot içerik türlerinin tümünü olmasa da pek çoğunu işleyebilir. Örneğin, bazı zengin medya dosyalarının veya dinamik sayfaların içeriğini işleyemeyiz.

Sonuçları sunma

Kullanıcı bir sorgu girdiği zaman, makinelerimiz, dizinde eşleşen sayfa olup olmadığını anlamak için arama yapar ve kullanıcıyla en alakalı olduğunu düşündüğümüz sonuçları döndürür. Alaka düzeyi 200'den fazla unsurla belirlenir ve bunlardan biri de istenen sayfa için oluşturulan PageRank'tir. PageRank, bir sayfanın, diğer sayfalardan gelen bağlantılar temel alınarak belirlenen önem derecesinin ölçüsüdür. Daha basit açıklamak gerekirse, diğer sitelerden sitenizdeki bir sayfaya götüren bağlantıların tümü sitenizin PageRank değerini artırır. Tüm bağlantılar birbirine eşit değildir: Google, spam bağlantılarını ve arama sonuçlarını olumsuz yönde etkileyen diğer uygulamaları tespit ederek kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak için yoğun çaba harcamaktadır. En iyi bağlantı türleri, içeriğinizin kalitesine dayalı olarak verilen bağlantılardır.

Sitenizin arama sonuçları sayfalarında iyi bir sıralama elde etmesi için Google’ın sitenizi doğru bir şekilde tarayıp dizine ekleyebilmesi çok önemlidir. Web Yöneticisi Yönergelerimiz, sık karşılaşılan bazı hatalara düşmeden sitenizin sıralamasını yükseltmenize yardımcı olabilecek bazı en iyi uygulamaları içermektedir.

Google'ın Bunu mu demek istediniz? ve Google Otomatik Tamamlama özellikleri; alakalı terimleri, sık yapılan yazım hatalarını ve popüler sorguları göstererek kullanıcılara yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. google.com arama sonuçlarımız gibi, bu özelliklerle kullanılan anahtar kelimeler de otomatik olarak web tarayıcılarımız ve arama algoritmalarımız tarafından oluşturulur. Bu tahminleri yalnızca kullanıcının zaman kazanabileceğini düşündüğümüzde görüntüleriz. Bir site, bir anahtar kelime ile ilgili iyi bir sıralama elde ederse bunun nedeni site içeriğinin, kullanıcının sorgusuyla daha alakalı olduğunu algoritma kullanarak belirlemiş olmamızdır.


Alıntıdır: https://support.google.com/webmasters/answer/70897#1
×