menu×

Pazar Eğilimlerini Google Trends ile Takip Etme

Günümüzün dinamik ortamında insan ihtiyaçları devamlı bir değişim içerisinde. Bu davranış değişikliklerinin en kolay takibi ise Google Trendler (Google Trends) ile mümkün.

Tabi bu davranış değişiklikleri tüketici ihtiyaçlarını daiçine alıyor. 2020 başından bu güne kadar değişim inanılmaz boyutta. İnsanlar Google aramalarında yemek tarifleri, çeşitli hastalıklar hakkında bilgiler,siyasal ve ekonomik gelişmeleri sorgularken aniden “El dezenfektanı yapımı” Nisan ayında %4.950 oranında bir artışla rekor kırdı.

Ayrıca “korona virüse iki kez yakalanabilir miyim”aramalarındaki artış %600 civarı. “Yakınımda market ürünleri teslimatı yapan yerler” aramaları ise dünya genelinde %200 oranında artmış.

İşte günümüzde bu dinamik ortamda insanların değişen ihtiyaçlarından haberdar olmak için Google Trendler dört dörtlük bir araç olarak bize sunuluyor. Google Trendler bu bilgileri bize sağlayabilmek için Google Arama, YouTube, Alışveriş ve Görsellerde gerçek arama isteklerinden yola çıkıyor. Bir anahtar kelime girerek gerek dünya gerekse ülkemizde ne kadar arandığını gözlemlemek ve işimizde kullanabileceğimiz çıkarımları yapmak mümkün.

Nisan 15 tarihli raporu incelediğimizde toplanan veriler artık bir çok tüketicinin yeni yaşam tarzına uyum sağladığınız ve evin keyfini çıkartmanın farklı yollarını keşfettiğini görüyoruz. Bunu yapmak için yeni cihazlar satın alıyorlar, kendilerini bitkilerin yetiştirilmesine adadılar ve eğlence ve ilham için online içeriği keyifle takip ediyorlar.

Dünya genelinde “nasıl ödeme yapılır” “dijital bankacılık”“ihtiyaç kredisi” konularında Google Aramaya başvurdular ve bunu daha çok artan biçimde mobil cihazlardan yapmışlar.  

Google Trendleri kullanma ipuçları

Bu liste haliyle uzayıp gider ve bu yazıyı okuduğunuzda hiçbir hükmü olmayabilir. O nedenle birazda Google Trendler nasıl kullanılabilir onu açıklamaya çalışalım.

1.       Filtrelemeyi  platformlar genelinde yapınız

Google Arama, Görsel Arama, Haber Arama,Google Alışveriş ve YouTube Arama’da filtreleme yaparak en son trendleri keşfedebilirsiniz.

2.       Arama terimleri ve konuları karşılaştırma

İş yeriniz ile en ilgili olanları bulmak için arama terimlerini dönem bazında karşılaştırabilirsiniz. Yani “el dezenfektanı” terimi Mart 2020 de ne kadar aranmış ve Nisan 202 de ne kadar aranmış gibi. Bu şekilde aylık trend yukarı mı gidiyor yoksa azalmaya mı başlamış. Böyle bir sonuç sizin üretim ve pazarlama kararlarınıza mutlaka destek verecektir.

3.       Trendleri kategoriye göre analiz etme

Bazı kelimeler birden fazla anlama sahip olabilirler, o nedenle bu kelimeleri eğilim araştırması yaparken doğru şekilde kullanmak gerekiyor ki doğru sonuçlara ulaşalım. Örneğin “masa” için trend araştırması yapıyorsanız iş yerinde kullanılan “çalışma” masası mı yoksa evlerde bulunan “yemek” masası mı belirtmek lazım. Hatta bunu ileriye götürüp“plastik masa” ya da “ahşap masa” gibi üretilen materyal üzerinden de sorgulayabilirsiniz. Böyle bir kategori araştırması kesinlikle çok farklı  sonuçlar verecektir. 

 

4.       İlgili aramaları bulma

Bir terim sorguladığınızda liste başı aramaları, yükselen aramaları veya teriminiz ile ilgili aramaları de görebilirsiniz. Bu sizin hem reklam verirken hangi ürünlere yoğunlaşmanız konusunda önünüzü aydınlatacak hem de  “Dijital pazarlama aracı olarak Google arama sonuçları “ başlı yazımızda yazdığımız gibi eğer web sitenize ürün açıklamaları yazarken de kılavuzluk yapacaktır.

5.       Eğilimler hakkında bulgularınızı dışa aktarma, yerleştirme ve alıntılama

Konunuz ile ilgili son trendleri keşfettiniz analizler, çıkarımlar yaptınız diyelim. İşte bu analizleri kolayca ekip arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken arama sonucuna ulaşınca sayfanın sağ üst tarafındaki Paylaş simgesini tıklamak.

6.       Arama ipuçlarının kullanımı

Tenis ayakkabıları bu şekilde aramak çok geniş sonuçlar verir “kırmızı tenis ayakkabıları”,       “ayakkabısız tenis”gibi sonuçlarda önünüze gelir.

“tenis ayakkabıları” sonuçlar tam ifadeyi içerir.

Tenis+ squash sonuçlar tenis veya squash içeren aramaları gösterebilir.

Tenis– ayakkabılar sonuçlar “tenis” kelimesini aramaları içerir, ancak“ayakkabılar” kelimesinin bulunduğu aramaları hariç tutar.

Satınalma+ satınalma + satınalım sonuçlar tüm alternatif yazımları kapsar. Trendler Google tersine kelimenin her farklı halini ayrı bir arama olarak değerlendirir.

7.      Google Trends Dersleri

Burada ele aldığımız konuların çok daha kapsamlı anlatımını Türkçe ve İngilizce dillerinde Google üzerinde arayıp daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızın hedefi sizi Google Trendler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamak. Teşekkürler.


×