menu×

Kargo firmaları ile nasıl anlaşmalar yapmalıyım?

Hani derler ya zurnanın zırt dediği yer. Sözlük anlamı “yapılmakta olan işin en hassas en can alıcı noktası”.  İşte kargo firmalarının durumu da e-ticaret girişiminiz için aynı şey.

En güzel tasarımlı ve fonksiyonel web sitesi yaptırabilirsiniz, en güzel ürünler sizde olabilir,en güzel paketlemeyi siz yapabilirsiniz, mükemmel bir sosyal medya sunumunuz,Google alışveriş reklamlarından yüzlerce ziyaretçi ve uygun şartlar sonucunda bir dünya sipariş alabilirsiniz.

Ama o ürünü elden teslim etmiyorsanız e-ticaret başarınız 4-5 tanesi çok popüler 8-10 kargo firmasının performansına kalmış.

Peki hepsi kötü mü? Değil. Ama hararetle tavsiye edilebilecek olanlar ise bir miktar pahalı. %30 bulan fiyat farklılıkları var. Eğer piyasanızda rekabet dolayısı ile kargo bedava kampanyası sürekli yapmak zorundaysanız cidden el yakıyor.

Kargo şubelerinde genelde sizin çalıştığınız şube çalışanları çok yardımsever, iyi niyetli ve fedakâr arkadaşlar oluyorlar. Fakat varış şubesindekiler her zaman öyle çıkmıyor.  

Birde aktarma depolarında ürünlerin araçtan araca aktarıldığı ciddi bir elleşme süreci var. Firelerin çoğu zaten aktarma depolarında gerçekleşiyor. O nedenle paketlemenize aşırı özen göstermelisiniz.

Kargo firmalarının teslimat uygulamaları genelde şöyle:

Siz paketi kargoya verirsiniz, x günde karşı şubeye gider, dağıtıma çıkar. Müşteri evde bulunamazsa şubeye geri gelir, şubede 48 saat bekledikten sonra size iade edilir.

Çalışmakta olduğumuz Yurtiçi, Aras ve MNG kargodan sadece müşteriye teslim edilemeyen paket için size müşteriyi uyarmanız için bir mail gelir. Yurtiçi ve Aras Kargoilk dağıtım gününü takip eden 48 saatte müşteri tarafından teslim edilmeyen kargoyu size iade eder (gidiş ücretinin %30 kadar bir geri iade ücreti alırlar).

Ürününüz Trendyol veya N11 de satıldıysa onların özel anlaşmalar ile paketin müşterinin adresine 2 defa gitmesini sağlıyorlar. İkinci seferde adreste bulunmazsa iade gerçekleşiyor.

Bu şekilde iadeleri önlemek için (özellikle kapıda ödemeli giden paketlerde) kargo firmasındaki ekranınızda çıkan kargoların günlük takibini yapmak gerekiyor.

Ama siz ne kadar sıkı tutarsanız tutun arada parçalanan paketler veya teslim edilemediği için iadeler olacaktır. %3 civarında bir iade oranı normal karşılanabilir,bunun üzerinde rakamlar için çözüm üretmeniz şart.

Son nokta,kargo firmalarının kapsama alanları farklı. Öncelikle PTT kargo neredeyse PTTşubesi olan her yere sevkiyat yapabiliyor. Sonrasında Aras ve Yurtiçi Kargonun da kapsama alanı geniş. MNG ve diğerleri daha az noktaya servis yapabiliyor.

Kargo da Mobil Alan Nedir?

Birde kargo maliyetini artıran mobil alan uygulaması var. Mobil alan olarak tanımlanan yerlere normal kargo ücreti 10 TL ise ilave 8 TL daha fark alınmakta. Mobil alanlar şöyle açıklayabiliriz, Kocaeli’nin Hereke beldesi diyelim. Hereke’de kargo şubesi bulunmuyor ve en yakın kargo şubeleri Körfez ilçesi merkezinde.Mobil alan olan yerlere hem ilave ücret alınıyor hem de haftanın belli günleri ürün dağıtımı yapılıyor.

Eğer maliyetleriniz ciddi ise mobil alan olan ilçeleri satış dışı tutabilirsiniz.


×