menu×

Google Alışveriş Reklamları Kurulumu

Google Alışveriş Reklamları konusuna hazır girmişken kurulumu hakkında da bilgi vermek faydalı olacaktır.

Google reklam vermeniz için gerekli tüm imkânları size ücretsiz seferber etmiş durumda. Sadece reklamınız tıklanırsa para ödüyorsunuz.Buda işin en güzel tarafını oluşturuyor. Tabi Google reklam verme işini küçük bütçelerle başlamanızı öneririm. Zira bazı aşamalarda optimize etmeniz gereken noktalar göreceksiniz, siz işi çözene kadar günlük bütçeniz hızlı biçimde eriyebilir. Reklamlarınızı kendiniz kurabileceğiniz gibi, bizim danışmanlığımız/ aracılığımız ile e-ticaret altyapı sağlayıcısı İDEASOFT’tan bir adet AkıllıE-ticaret Paketi ile Responsive Site Tasarım hizmeti satın alan firmalara gerekli tüm Google kurulumlarını ücretsiz yapmaktayız.

Google Alışveriş Reklamı yapmak için

·        Öncelikle bir Gmail hesabına ihtiyacınız olacak.

·        Sonrasında Google Merchant Hesabı oluşturmanız gerekiyor. Google Merchant Hesabınıza alışveriş reklamlarında yayınlanacak olan ürün görselleri ve bilgileri yüklenir. Bu yükleme manuel tek tek ürün girişi ile yapılmaz. XML dediğimiz bir dosya formatı ile e-ticaret sitenizin bir tarafında saklanır, siz ürün bilgilerini siteniz üzerinde güncelledikçe bu dosyada kendi kendine sistem tarafından güncel hale getirilir. Bazı hata mesajları alınır, buna göre site üzerinde bazı ürün güncellemeleri yapmak gerekebilir.

 

·        İkinci etapta bir Google Ads eski adıyla Google Adwords hesabı açılır. Burası esas aksiyonun gerçekleşme noktası. GoogleAds hesabınızı Google Merchant hesabı ile ilişkilendirip, e-ticaret siteniz tarafından günlük güncel hali yüklenmiş ürünleriniz için reklam kampanyasına başlayabilirsiniz. Kampanya oluştururken Google Ads yönergelerini dikkatle uygulayınız. Aynı anda birden fazla kampanya yapabilirsiniz. Kişisel tercihim farklı ürün kategorileri farklı kampanyalar yapmak, bu şekilde kategori bazında dönüşümleri değerlendirip kampanyayı durdurma yada bütçesini artırma gibi kararları vermeniz kolaylaşır.

 

Önemli İpucu: Eğer reklamları kendiniz yapacaksanız Akıllı Reklam Kampanyasıoluşturunuz. Zira fazla ayar yapmak gerektirmiyor ve çok daha verimli.

 

·        İşin önemli bir ayağı da ölçümleme. Bunun içinGoogle tarafından tamamen ücretsiz sağlanan Google Analytics kullanmanızı öneririm. Google Analytics hesabınızı da Google Ads e bağlamanız gerekiyor. Buradan alacağınız istatistik raporları sizin ziyaretçilerinizin hangi kaynaklardan geldiğini, satışlarınızı sipariş,adet ve tutar bazında raporlama gibi önemli imkânlar sağlıyor. Web sitenize gelen ziyaretçilerin bir alışveriş yapmadan önce sitenizi kaç kere ziyaret ettiğinden tutun, aklınıza gelebilecek bir çok ayrıntı hakkında bilgilenmenizi sağlıyor.

 

Instagram ve Facebook reklamları hakkında bilgileri ve ipuçlarını bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz.

 

Daha öncede belirttiğimiz gibi bir IDEASOFT akıllı e-ticaret paketi ile yanında responsive tasarım hizmeti alan müşterilerimize belli bir birikim isteyen Google Reklam kurulumunu ücretsiz sağlamaktayız. Bize +90 541 464 5620 nolu telefondan mesai saatleri dahilinde ulaşabilirsiniz.


×