menu×

E-ticaret Sitesi İçin Sanal POS ve Diğer Tahsilat Yöntemleri

E-ticaret Sitesi İçin Sanal POS ve Diğer Tahsilat Yöntemleri

Bu yazıda e-ticaret sitesi kurmak için gerekli, e-ticaret sitesi için tahsilat yöntemlerinin karşılaştırmasını yapacağız.

E-ticaret sitenizde sipariş verilen ürünler ile ilgili ödemelerin tahsilatını IDEASOFT ve diğer altyapılarda dört farklı şeklin hepsini veya sadece bir tanesini kullanarak yapmak mümkün.

Sanal POS ile e-ticaret ödemesi almak: E-ticaret sitenize Sanal POS iki farklı şekilde tanımlanabilir. Bunlardan birincisi, çalışmakta olduğunuz kendi bankanızın şubesine gidip sanal POS başvurusu yapabilirsiniz. Kendi bankanız ile bu işi çözmenizin avantajı daha düşük komisyon ve belki daha kısa bir bloke etme süresi olabilir. Ama bankaların en büyük dezavantajı, sanal POS başvurularında biraz geç geriye dönüş yapabilirler, yani bekleme süresi 15 – 20 günü bulabilir. Bunun yanı sıra sizden birkaç yüz dolar kurulum ücreti ve yıllık POS ücreti talep edeceklerdir. Eğer e-ticarete yeni başladıysanız ilk birkaç ay fevkalade satış olmayacağından POS ücretleri ağır gelecektir.

Sanal POS kullanmanın ikinci şekli ise BDDK onaylı aktif POS firmalarından hizmet almak. Örnek olarak hemen akla gelen İyzico, PAYU, iPara, Paytr, Hepsipay vs. sayılabilir. Bunlarda kurulum gerçekleşmesi ve tahsilata başlamanız bir kısmında anlık. Özellikle IDEASOFT kullanıyorsanız bir tıkla POS faaliyete geçiyor siz sadece şirket evraklarını göndermek durumunda kalıyorsunuz. Bunların bir önemli avantajı ise tüm bankaların kart hizmetlerine taksit yapabilmeleri. Sitenizde Garanti Bankası Bonus olsa siz sadece Garanti Bonus karlarına taksit yapabilecekken, Aktif POS firmalarının POS’u üzerinde Garanti, İş Bankası, YKB yada diyelim ING Bank ayrımı yapmadan tüm kartlara aynı  POS üzerinde taksit yapabiliyorsunuz. Yani yedi ayrı banka ile anlaşma yapıp yedi ayrı kurulum ücreti ve POS ücreti ödemekten kurtuluyorsunuz. En büyük dezavantajları ise komisyonlar bankalarda %2 civarında iken bu firmalarda %3.5 civarı komisyon ödemek durumundasınız. Ama bu komisyonu sadece satış olduğundan ödüyorsunuz zira kurulum ve aylık POS ücreti istemiyorlar (hemen birçoğu)

IDEASOFT sistemlerinin bir avantajı ise, kendi bankanız ile anlaştığınız noktada tek çekimleri kendi bankanız üzerinden yapmanız, taksitli işlemeleri ise Aktif POS firmalarına kaydırmak mümkün.

Banka havalesi veya EFT ile ödeme alma. İkinci yaygın metot ise müşterilerinize %2 gibi bir iskonto tanıyıp banka havalesi ya da EFT yapmalarını isteyebilirsiniz. Burada size bir masraf olmuyor, sadece müşteriniz bir miktar EFT ücreti ödemek durumunda kalabilir, ama son dönemde bankaların gönderilen paralar üzerinden alacakları işlem ücretine müşteri lehine bazı iyileştirmeler yapıldı.

Kapıda ödeme seçeneği. İnsanların internet alışverişine güvenmediği ortamlarda kapıda ödeme en azından ilk tanışma alışverişlerinde faydalı oluyor.Ayrıca herkeste kredi kartı olmayabilir, yada evin annesi mütevazi bütçesinden ayırdığı bir miktar ile ilk internet alışverişini yapma isteyebilir. Bu gibi durumlar için kapıda ödeme ideal. Yalnız kapıda ödeme bazen ürün teslim alınmadığından ürünün geri gönderilme riskini taşıyor. Müşterinin online alışveriş alışkanlığı yoksa veya umursamaz bir yapısı varsa, siparişi verip sonra unutuyor. Teslim alınmayan sipariş size iade olduğunda bu sefer firma sizden gidiş dönüş kargo ücretinin yanı sıra kapıda ödeme ücretini de tahsil ediyor (her ne kadar bir işlem yapılmış olmasa da) 

Kapıda ödeme ürün siparişi aldıysanız, tavsiyemiz siparişi hazırlamadan ve göndermeden önce müşteriyle iletişime geçip bilgi vermeniz, sonrasında kargo ekranında teslimat durumunu takip etmeniz. Zira şubeye ulaştıktan sonra 3 gün içerisinde teslim edilemeyen paketler size iade olur. Burada tek istisna MNG Kargo, bu firma kargoyu size iade etmeden bir mail atarak müşteriyi uyarmanızı istiyor.

Ama tüm çabalarınıza rağmen %2-3 civarında kapıda ödeme yoluyla teslimatı yapılamayan sipariş olacaktır.

Eğer kişiselleştirilmiş ürün satıyorsanız kapıda ödeme kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Bir diğer önemli gerçek ise kapıda ödeme seçeneği satışlarınızı minimum %30 artıracaktır. Buna göre kar zarar seçeneği değerlendirmesini yapabilirsiniz. 

Mail order Seçeneği: IDEASOFT alışveriş sepetlerinde mail order seçeneği ile ödeme alabilirsiniz. Bazen bankalar kredi kartlarına yüksek komisyon kesseler bile mail order komisyonları çok daha düşük ve kampanyalı olabiliyor. Bankanız ile mail order anlaşmanız varsa IDEASOFT ödeme sistemleri seçeneklerinden mail order da aktif edilip müşterinin kredi kartı bilgilerini sipariş ekranından kaydını sağlayabilirsiniz.

Bu dört sistemi bir arada kullanmak mümkün ama genelde iki yada üç tanesi birlikte kullanılmakta.Örneğin, banka havalesi, kredi kartı ve kapıda ödeme ya da banka havalesi kredi kartı ve mail order gibi.              


×