menu×

E-ticaret Sitemi Kim Kursun?

E-ticaret sitemi kimkursun, hangi firmayla çalışmalıyım, E-ticarete doğru yerden başlayın

E-ticarete başlamak istiyorum diyorsunuz, e-ticaretkonusunda yenisiniz veya hiçbir bilginiz yok, hatta nereden başlayacağınızıbilemiyorsunuz, belki de hala araştırma aşamasının ötesine kimseyegüvenemediğiniz için geçemiyorsunuz. Sorun değil size adım adım anlatmayaçalışacağız.

Bu kapsamlı e-ticaret rehberini e-ticaret sitesi kurmakisteyen, e-ticaret danışmanlık hizmetine ihtiyacı olan işyerleri için olabildiğincekapsamlı olarak hazırlamaya çalıştık. Öncelikle belirtelim, bu konuda web sayfasıhazırlayanlardan en önemli farkımız, biz Neotasarım olarak e-ticaret sitesihazırlamıyoruz. Sadece mevcut müşterilerimizden e-ticaret yapabileceklere vebize başvuran firmalara danışmanlık yapıyoruz.

Diğer yazılarda bahsettiğimiz gibi e-ticaret kanallarışimdiki teknoloji bağlamında üç tane:

-         E-ticaret sitesi kurmak

-         Pazaryerlerinde mağaza açmak

-         İnstagram, Facebook gibi sosyal medya üzerindensipariş almak

Genelde bu kanalların sadece birini kullananlar olduğu gibiher üçünde de ürünleri satışa sunmak mümkün. Bu yazımızda “E-ticaret sitesikurmak”  kendi e-ticaret sitenizi nasılkurarsınız konusunu açıklığa kavuşturacağız.

E-ticaret sitesi kurmak için başvuracağınız birden fazlaseçenek var, en olumsuzdan olumluya sıralayabiliriz:

-         Webtasarım ve programlama yapan kısıtlı sayıda çalışanı olan yerel veya civarillerden küçük firmalar. Bu tür firmalar bin bir gayret ve emek ile biraltyapı kurup olabildiğince müşteriye e-ticaret sitesi kurmak isterler amareferans olarak genelde 50’nin altında e-ticaret sitesi gösterebilirler.

 

Bu gibi firmalar henüz kabuklarınıkıramadıklarından yazılımcı ekip içinde işe giriş çıkış çok olur, yazılım ekibisık değiştiğinden genelde kolay yolu tercih edip açık kaynak kodlu altyapılarıkendilerine göre düzenlemeler yaparak kullanırlar. Zira ekibin sık değişmesi bugibi firmalara kendi altyapılarını geliştirme imkânını bir türlü vermez. Hayaledin, birkaç ayda bir farklı bir kişi tarafından telefonunuzun cevaplanması nekadar hoşunuza gidebilir? Her şeyi bu yeni arkadaşla yeniden başlamakzorundasınız. Oturmamış kurumsal yapının tüm sıkıntıları sizi bu firmalardabekliyor olacak.

 

Küçük yazılım firmaları belki maliyetaçısından avantajlı olabilir, fakat kuracakları e-ticaret sitesi çalışanyazılım ekibi ve işveren durumundaki sizin e-ticaret tecrübenizle sınırlıolacaktır. Mantık yürütecek olursak 50 tane müşterisi olan bir işyeri ile 500tane veya 5000 tane müşterisi olan işyeri kesinlikle aynı imkânı sağlayamaz.Bir tarafta 50 kişiden gelen geri dönüşler diğer tarafta 5000 kişiden gelengeri dönüşler ve bunlara üretilen çözüm sayısı ve kalitesi kesinlikle farklıolur. Avantaj = Maliyet , Dezavantaj = Tecrübe. Tercih sizin.

 

-         Hizmetverdiği müşteri sayısı 1000’in üzerinde olan yazılım firmaları. Bir firmaeğer 1000’in üzerinde e-ticaret sitesine hizmet veriyorsa işini gerçekten iyiyapıyor ve kurumsal bir alt yapısı nerdeyse oluşmuş ya da oluşmak üzeredirdiyebiliriz. Bu firmalarla çalışmak daha isabetli olacaktır

 

Bu kategoriye uyacak, kendini her yönüyleispatlamış firma sayısı ise bir elin parmaklarını geçmez. Bu firmalar artıkkendi altyapı yazılımları üzerinden çalışan sistemler kurmuşlardır,olabildiğince düzenli güncellemeler ile altyapı geliştirmesi yapılmaktadır.Ekosistemlerini kurup bir noktada tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacakdurumdadırlar, bu ihtiyaçlarınız muhasebe entegrasyonu, ödeme sistemientegrasyonu, kargo entegrasyonu, stok entegrasyonu, pazaryeri, Google reklamve Facebook, İnstagram gibi sosyal medya entegrasyonları , eğitim veya siteyönetim desteği şeklinde olabilir.

 

Bu tür firmalar arasında karşılaştırmayaparken dikkat edeceğiniz önemli noktaları sıralayacak olursak.

·        Faal sitesayısı – Hizmet verdikleri aktif site sayısı nedir? Çok önemli, çünkü 2.000müşteriden gelecek talep ile 10.000 müşteriden gelecek talep ve bunlarasağlanan çözümler kesinlikle kalite ve nitelik açısından çok farklı olacaktır.

·        Markabilinirlikleri ve bu yöndeki faaliyetleri. Bu firmaların düzenlediklerietkinlikler, sosyal medya paylaşımları, blog yazıları yoluyla yaptıklarıbildirimler, eğitimler gibi kendilerini ön plana çıkartmak üzere yapılan tümfaaliyetler.

·        Bayiağları. Firmanın bir bayi ağı var mı? İlinizde, yakınınızda gerektiğindesize destek verebilecek, yol gösterecek e-ticaret konusunda deneyimli bir bayiolması uzun vadede ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Zira alacağınız e-ticaretsitesi boş bir site olacaktır, rafları olan boş bir mağaza kiraladığınızıdüşünün. Rafları doldurmada, camı pencereyi silip tezgahı kurmada sizinyetişemediğiniz noktada size yakından destek verip danışmanlık yapabilecekvasıfta bir bayi her zaman için bir avantaj demektir. 

·        Ekosistemleri.Bu tür firmalar kendi ekosistemlerini de kurarlar, örneğin kendi altyapılarının kaynak kodlarının bir kısmını açıp kendilerinin yetişemedikleriyerde diğer küçük yazılımcılarından sistemlerine faydalı eklentiler yapmalarınısağlarlar. Bunun yanında kargo firmalarıyla, bankalar ile, pazaryerleri ile vee-ticaretinize katkı sağlayacak birçok kuruluş için anahtar vazifesi görürler.E-ticaret sitenizi kuracak firmanın ilave ne gibi avantajlar sağlayacağını,size nasıl ufuklar açacağını iyice sorgulamayı ihmal etmeyin.

·        Hız, hız,hız. Hızlı bir dünyada yaşıyoruz. O nedenle e-ticaret sitenizi kuracakfirmanın sunucularının internet bağlantısı ne kadar hızlı? Teknik destek ekibine kadar hızlı dönüş yapıyor? İlk site kurulumu ve faaliyete geçirilmesi nekadar hızlı? Tanıtım yapan bayi ne kadar hızla sorularınızı cevaplıyor?

·        Referanslar.En önemli karşılaştırma unsurlarından biriside haliyle referanslar. E-ticaretsitesi almayı planladığınız firmanın ilinizde, yörenizde tanınmış yadatanınmamış referansı var mı? En güzel bilgiyi bu kişilerden alabilirsiniz. Ziragerek hız, gerek ekosistemler ve gerekse bayi ağları gibi konularda en güzelbilgi kaynağı referanslar olacaktır. Referans olan firmalardan mümkünse siteistatistiklerine ziyaretçi sayılarına bakın, görebilirseniz sipariş rakamlarınabakın, sosyal medya faaliyetlerini inceleyin, kargo firmalarıyla görüşün amamutlaka en az bölgenizden bir referans talep edip onunla görüşme sağlayın.Çünkü en doğru bilgiyi size referans verecektir. Referans firmadan veya e-ticaretsiparişlerinden mutlu değilse sebebini soruşturun.

 

-         Özelyazılım yapan firmalar. Bir önceki kategorideki firmalar genelde altyapıyımuhtelif fiyat ve özellikleri olan paketler halinde satarlar, içlerinden birkısmı özel yazılım da yapsa da esas işleri e-ticaret paketleri üzerinden gider.Fakat birde size özel e-ticaret  yazılımyapan firmalar vardır. Bu tür firmaların yapacağı işlerin maliyeti 25.000 –100.000 USD arasında tutar. Böyle bir pahalı çözüm bir çok firmanın ihtiyacınahitap etmediğinden çok irdelemeyeceğiz. Bu tür hizmeti çok şubeli tekstilfirmaları veya büyük süpermarket zincirleri talep edebilirler. Zira bu aşamadaolay farklı boyutlara taşınmış durumdadır. Böyle firmalara genelde standartdışı bir altyapı ve yüksek ziyaretçi hacminden dolayı özel sunucu makinalarınaihtiyaçları vardır.

E-ticarete nereden başlamalısınız sorusuna birlikte cevaparayalım derseniz lütfen bize ulaşınız.

 

 


×