menu×

Dijital pazarlama kanalı olarak Google Benim İşletmem

“Google My Business” ya da Türkçesi “Google Benim İşletmem”diye işletmenizi tanıtabileceğiniz ve direk arama sonuçlarında çıkmasını sağlayan bir hizmet sunuyor. Özellikle bulunduğunuz bölgede bulunan kişiler sizin konunuz ile ilgili arama yaptığında işletme sayfanız PC de sayfanın sağ tarafında gözükür. Eğer aynı konuda faaliyet gösteren benzer iş yerleri de varsa tümünü alt alta, fotoğrafları ile birlikte, telefon numaraları, telefona indirilebilir yol tarifler ve web adresleri ile sıralar.

Ama kaydı ve tanımlamaları doğru yapmış olmanız lazım. Bu işlemi hali hazırda birileri sizin için yapmış olabilir ama vereceğimiz ipuçlarından sonra tekrar bir gözden geçirmenizde fayda vardır.

Gelelim Benim İşletmem hesabını nasıl kullanacağınıza:

1.      Yayınlar:Bu hesap ile ürünleriniz, etkinlikleriniz hakkında yayınlar veya bilgilendirici yayınlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu yayına Rezervasyon yap, İnternetten sipariş ver, Satın al, Daha fazla bilgi, Kaydol ve Hemen ara gibi butonlar eklemek mümkün. İnanın insanlar sizi bu kanaldan bulup ulaşıyorlar, çünkü bir arama sonucundan farklı gerçek bir işletme gösteriyorsunuz onlara.

2.      Bilgi:Direk konum, adres, açık olduğunuz saatler, tatil günleri, e-ticaret siteniz,hizmetleriniz gibi işletme bilgilerinizi paylaşıyorsunuz.

3.      Analizler:Son bir hafta, bir ay ve üç aylık zaman diliminde Google üzerinde size doğrudan mı, keşiften mi ya da sizinle ilgili bir markayı araya mı ulaşmış, size ulaşmak için yapılan arama sorgularında kullanılan arama terimleri. Ayrıca size insanlar Google aramadan mı yoksa Google Haritalardan mı ulaşmış bilgisi. Size ulaşan müşterilerin sizinle etkileşimleri web sitenize gitmek mi olmuş, yol tarifi almak mı olmuş, telefon mu açmışlar, SMS mesajı mı yollamışlar bilgisi.Eklemiş olduğunuz fotoğrafların görünüm bilgisi ve paylaşmış olduğunuzfotoğrafların sizin gibi işletmelerle ile karşılaştırması gibi analizleri sizin için hazır bekliyor olacak.

4.      Müşteri yorumları: Müşterilerinizin sizin firmanız için yaptığı yorumları inceleyip size verdikleri yıldızları göreceksiniz. Tabi olumsuz yorumları cevap verebiliyorsunuz.

5.      Mesajlaşma:Müşteriler size Google playden indireceğiniz bir uygulama ile mesaj gönderme şansına da sahipler.

6.      Fotoğraf ve Videolar: İşletmeniz ve ürünleriniz ile ilgili sınırsız sayıda fotoğraf veya video yükleyerek ne kadar mükemmel bir iş yaptığınızı paylaşabilirsiniz.

7.      Ürünler:En önemli işlevlerinden birisi ürün ekleyebilmeniz, ürünlerinizi kategorize edebilmeniz ve bu ürün resimlerinin yayınlandığı sayfadan e-ticaret sitenizin o ürünün sipariş verilebileceği sayfaya yönlendirme yapabilmemiz.

8.      Hizmetler:Ürün satışı dışında ücret alarak verdiğiniz hizmetler varsa onları da yayınlama imkanı.

9.      Web sitesi: Hali hazırda ne bir e-ticaret siteniz ne de bir web siteniz var diyelim. Google Benim işletmem yayınlarınızı, ürünlerinizi ve ulaşım erişim bilgilerinizi bir arada gösteren isme özel bir web sitesi de sağlıyor

10.  Kullanıcılar ve konumlar: Google Benim İşletmem hesabına ürün resim yazı eklemek üzere birden fazla kullanıcı ekleyeceğiniz gibi eğer birkaç tane mağazanız var ise hepsini Google Benim İşletmem üzerinde ve Google Haritalarda göstermeniz mümkün.

Bu çok önemli tanıtım ve pazarlama aracı ihmal  etmeye gelmez, mutlaka işletmenizi ekleyiniz.×