menu×

Dijital pazarlama için Google Alışveriş reklamları ve Google Merchant

Dijital pazarlamanın en önemli ve etkili kanallarından birine hoş geldiniz. Google Alışveriş Reklamları ve bunun bağlı çalıştığı Google Merchant hesabınız en çok kullanacağınız araçlardan biri olacak e-ticaret yolculuğunuzda. Eğer e-ticarette Google imkânlarından faydalanmak istiyorsanız oyunu onların kurallarına göre oynamak durumundasınız. İşinizi büyütmek ve daha büyük bir kitleye ulaşabilmek için Google reklamlarına her zaman ihtiyacınız olacaktır.

Google reklamlarına satış için olduğu kadar vitrinde bulunmak için de ihtiyacınız var. Zira rakipleriniz ile kafa kafaya boy ölçüşebileceğiniz pek başka yapı yok şimdilik. Google alışveriş reklamları herkesin ürününü sergilediği kocaman bir pazaryeri. Tabi sergileme ve sıralama ölçütleri gene her zamanki gibi Google tarafından belirleniyor. Aslında her şeyin kuralını günümüzde adeta Google belirlemiyor mu?

Google alışveriş reklamlarının avantajları

Bir satıcı için ürünleri tanıtmak,fiziksel mağazanıza gelen insan trafiğini artırmak ve nitelikli müşteri adayları bulmak için Google Alışveriş Reklamları gerçekten faydalı bir araç.Google alışveriş reklamları sadece metin görüntüleyen diğer reklamlarda farklı olarak ürün fotoğrafını, fiyatını ve mağaza adını ve diğer bilgileri degösterir. Bu sayede potansiyel müşteriniz reklamı tıklamadan önce yaklaşık bir bilgi sahibi olduğundan boş gereksiz tıklamaların maliyetini karşılamak zorunda kalmazsınız ve gerçekten ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan müşterilerle buluşmuş olursunuz.

Avantajları biraz daha açacak olursak:

·        Bilinçli,daha uygun müşteriler: Ürün bilgileri aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi doğrudan reklamda görünüyor olabilecek, bu şekilde bu ürünü almaya uygun bir potansiyel müşteri sitenize geldiğinde zaten bir ön bilgi almış olacak satışı tamamlama ihtimali daha yüksek. Tabi sizin ve diğer reklam verenlerin fiyatlarını, ürün ayrıntılarını da sitenize gelmeden önce karşılaştırma şansına sahip olacak

·        Perakende odaklı kolay kampanya yönetimleri: Alışveriş reklamlarının en büyük avantajı önceden belirleyeceğiniz anahtar kelimeler yerine Google Merchant Center’a yüklenen veri dosyalarında tanımladığınız ürün özelliklerini kullanıyor olması. “Dijital pazarlama kanalı olarak Google Arama” başlıklı yazımızda bahsettiğimiz noktalara özen göstermek Google Alışveriş reklamlarında da öncelik almanıza, hatta alacağı yüksek kalite puanıyla tıklama maliyetlerinizin düşmesine ciddi katkı sağlayacaktır.

·        Daha geniş görünürlük sağlama: Belirli aramalarda birden fazla ürününüz görüneceğinden bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca Diğer sıralanan metin sonuçlarda ürün sayfalarınızın organik çıkması durumunda çok daha fazla bir görünürlük ile potansiyel alışveriş şansını katlayabilirsiniz.

·        Güçlü raporlar:Sistemin en güzel taraflarından birisi ürünlerinizin performansını gerek Google Ads gerekse Google Analytics üzerinde ayrıntılı biçimde görebilme şansınız. Ürün ve kategori bazında tıklanmalar, tıklanma / dönüşüm maliyetleri,satışlar vs gibi sürekli geliştirilen bir raporlama sistemi ile karar almanız ciddi biçimde kolaylaşmakta.

Alışveriş kampanyalarının ve reklamların işleyiş şekli

Daha önce de yazdığımız gibi alışveriş reklamları reklamların gösterim yeri ve biçimini belirlerken anahtar kelimeler yerine Merchant Center üzerine web sitenizden XML ile çekilen ürün bilgilerini kullanır. Bu nedenle web sitenizdeki ürün bilgileri çok önemli çünkü kullanıcı araması ile reklam eşleştirmesi yapılırken en alakalı ürünlerin gösterilmesi bu şekilde sağlanıyor.

Google alışveriş reklamlarının maliyeti

Alışveriş reklamlarında bir tür açık artırma usulü le Tıklama Başı Maliyet (TBM) oluşur. Yani bir tüketici Google üzerinde reklamınızı görüp tıkladıktan sonra tıklama başı maliyet gerçekleşir. Ürün bilgilerinin kaliteli, ürün ile ilgili, açıklayıcı olması kalite puanınızı artırıp tıklama başı maliyetinizi düşürür.

Google Alışveriş Reklamları nerelerde gösterilir?

Reklamlarınız,

·        Google Arama’da Alışveriş sekmesinde

·        Google Arama’da arama sonuçlarının yanndaki Google Görsellerde “Ürün” etiketi ile

·        Eğer ayarlarsanız Google Arama Ağı İş Ortağı web sitelerinde

·        YouTube, Gmail ve Google Keşfet’i içeren Google Görüntü Reklam Ağı’nda

Google Alışveriş Reklamları kurulumu bir sonraki yazıda okuyabilirsiniz.

Google sıralama ölçütleri                                                                   

Google sırlama ölçütleri hakkın dakısa başlıklarla bazı bilgileri “Dijital pazarlama kanalı olarak Google Arama”başlıklı yazımızda vermiştik.


×