menu×

Dijital Pazarlama Aracı Olarak Blog veya Vlog

Blog yazmak artık dijital pazarlamanın vazgeçilmez araçlarından birisi haline geldi.

Blog yazmayı bir blog sitesi ile sınırlandırmak çok kısıtlayıcı olabilir. Farkındaysanız günümüzde yazılı blogların yerini Vloglar yani video bloglar almaya başladı bile. Vloglar her ne kadar gittikçe popüler olsalar bile bloglar bir müddet daha arama motorları sırlaamanıza verecekleri destek açısından önemli olmaya devam edeceklerdir. 

Arama motoru sırlaaması açısından blog yazıları neden önemli?

Bloglar ilk çıktıklarında devrim niteliğindeydiler. Blogları yayıncısı kişilere veya işletmelere ürünlerini kendilerinin anlatabileceği birer minik bülten veya dergi gibi düşünün. E-ticaret web sitenize bir blog bölümü açarak (aynı bizim neotasarim.com web sitemizde yaptığımız gibi) ürünlerinizi ve hizmetlerinizi etraflıca tanıtabilirsiniz. Blog yazınızda ürün açıklama sayfasında bahsedemeyeceğiniz birçok ayrıntıyı ve kullanım ipuçlarını da bu şekilde vermek mümkün.

Ürün veya hizmet sayfasından ilgili blog yazısına vereceğiniz metin bağlantıyı arama motorlarında sık kullanılan arama terimlerinden seçebilirseniz Google veya diğer arama motorları sizi çok daha farklı değerlendirecektir. Örneğin bebek odası duvar sticker gibi bir ürün satıyor olabilirsiniz. Ürün modellerinin satışta olduğu sayfaların her birinin altında çok popüler olan “sticker nasıl yapıştırılır” başlıklı bir blog sayfasınabağlantı verirseniz Google açısından sitenizin hem içerik kalite puanı yükselecektir hem de Google sizin hakim web sitelerinden birisi olduğunuzu düşünecektir. Tabi blog yazısının sonuna 2-3 dakikalık bir “sticker nasıl yapıştırılır” başlıklı YouTube videonuzu da ekleyebilirseniz arama motoru sırlamanıza ciddi katkılar sağlamış olursunuz.

Blog yazılarının diğer faydaları:

1.      İşletmenizin büyümesine katkı verir – küçük işletmeler takipçilerine ürünleri hakkında blog yazıları ile bilgiler verebileceği gibi, olası yeniliklerden, yeni ürünlerden de önceden haberdar etme şansı bulurlar. Bu şekilde müşterileri ile sağlam temele oturan bir ilişki sağlanır.

2.      Blog yazıları paylaşılır – Birçoğumuz gün içinde önümüze gelen faydalı bir blog yazısını dostlarımızla paylaşmıyor muyuz? Eğer paylaşmaya değer bir içerik,ipucu ya da tavsiye içeren blog yazarsanız ziyaretçileriniz bunu mutlaka birileriyle paylaşacaktır.

3.      İşin uzmanı olduğunuzu vurgular – Blog yazılarınız ile belli bir niş konuda ne kadar uzman olduğunuzu kolaylıkla gösterebilirsiniz.

4.      Web sitenize trafik sağlar – Blog yazıları gerek arama motorları kanalıyla gerekse paylaşımlarla web sitenize müşteriye dönüşme potansiyeli olan ziyaretçiler sağlar, çünkü siz artık konunuzun uzmanısınız.

5.      Bloglar interaktiftir – Sosyal medya gibi blog yazıları da interaktiftir, kişiler yazılarınıza yorum yaparak değerli katkılar verebilirler.

6.      İş yerinizin sesi olur – Aylık veya haftalık blog yazarak insanlara firmanız hakkındaki en son gelişmeleri aktarabilirsiniz. Blog yazılarını sosyal medya üzerinde paylaşarak hem ilgili içerik sağlamış olursunuz hem de bunun e-ticaret sitenize ciddi bir trafik katkısı olacaktır. Ayrıca arama motoru optimizasyonuna gelen bu tıklar ciddi katkı sağlayacaktır.

Dijital Pazarlama Amaçlı Blog Nasıl Yazılır?

Kural 1 – Blog yazınızın hedefini unutmayın -  İşletmeniz için yazıyor dahi olsanız ana hedefiniz ürün satışı olmamalı. İyi bir blog yazısı

·        Özgün bir bakış açısı ile faydalı bilgi içerip konuya ne kadar hakimsiniz okuyucuya hissettirmeli.

·        Müşterilerinize ne kadar özen gösterdiğinizi,markanızı daha saygın ve güvenilir hale getirmek istediğinizi hissettirin.

·        Ürün satışı olan sayfalara SEO amaçlı linkleri de anahtar kelimeler kullanarak vermelisiniz.

Kural 2 – Zengin içerik bol bilgi – İnternet satış yapmak isteyen insanlarla dolup taşıyor. Farkındalık yaratmak için bilgiyi dürüst ve kullanışlı olacak şekilde iletmelisiniz. Tecrübelerinizi ve olası sorunları çözebilecek farklı kaynakları da yazılarınızda öneriniz.

Kural 3 – Yeni bir şeyler teklif edin -  Zaman içerisinde çok tıklanan blog ve okuyucular tarafından çok paylaşılan blog yazıları gittikçe daha Google tarafından daha yüksek sıralamalar verilerek daha fazla ziyaretçi çekerler. Ama insanların dikkatini çekmek için yapmanız gereken başkalarının yazdıklarını tekrarlamak değil, özgün yazılar yazmak.

Kural 4 – Blogunuzu pazarlama için kullanma zamanı – Buraya kadar blogun amacını ve nasıl bir dilde yazılmasını anlatmış olduk. Satıcı ağzından kaçınmanız gerektiğini söyledik. Ama her bir blog sayfanızda ürünlere vereceğiniz SEO amaçlı linklerin yanı sıra (ki bunları ziyaretçi metin arasında olacağından fark etmeyecektir)açıkça 1 veya 2 ürününüzün sayfasına kısa bir açıklama ile link vermenizin sakıncası yoktur. 

Üç tip blog yazısında bunu kolaylıkla yapabilirsiniz:

1-     Yeni ürün tanıtımları – Eğer yeni bir ürün çıkardıysanız bunu blog yazınızla tanıtabilirsiniz.

2-      Etkinlikler – Düzenlediğiniz veya katıldığınız bir etkinlik hakkında blog yazabilirsiniz.

3-     Diğer güncellemeler – eğer tanınmış bir markanız varsa veya geniş bir takipçi kitlesine sahipseniz bu durumda da blog yazınızda firmanızı ilgilendiren güncel olaylardan bahsedebilirsiniz.

Kural 5 –Müşterileriniz için blog yazınız, kendinize değil – İçeriğiniz müşterilerinizin ihtiyaçlarına yönelik olmalı. Kendi e-ticaret sektörümüzden örnek verelim, “Kaliteli Bebek Arabası mı Uygun Fiyatlı Bebek Arabası mı?” başlıklı blog yazımız anne baba adaylarına her ne kadar satışı yapmasak da bebek arabası alımı konusunda tavsiyeler içeren ve çok ziyaret edilen bir sayfa.

Gerek blog yazıları gerekse vloglar doğru kullanıldığında markanıza saygı uyandıracak ve dijital pazarlama faaliyetlerinize ciddi destek verecek araçlardır.

Son bir örnek vermek isteriz; Site İnternet Ltd. Şti. olarak bizler e-ticaret yapmak isteyen firmalara danışmanlık hizmeti veriyoruz,altyapı tercihlerini doğru yapmaları için rehberlik ediyoruz. Ama bu işin sadece hizmeti alın demeyle olmayacağını bildiğimiz için yaklaşık 20 kadar blog yazısıyla potansiyel müşterilerimizi veya site ziyaretçilerimizi e-ticaret konusunda bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu sayede umuyoruz ki hem okuyucular yazılardan fayda sağlasın, hem marka saygınlığımız artsın, eh birde sonuçta Google bize konumuzla ilgili yüksek sıralama verirse süper olacak.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen sosyal medya üzerinde paylaşınız. Teşekkürler.


×