menu×

İyi bir alan adı tescilinde dikkat edilecekler

Dijital çağda firmanızın web sitesi sizin elektronik kartvizitiniz konumundadır. Kuvvetli bir alan adı (domain) ise internet sunumunuz için anahtar konumundadır. Tanınabilir ve firmanızın unvanı, markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz ile ilgili olmalıdır. Kartvizit üzerine sığacak gibi ve görüldüğünde veya telefonda söylendiğinde anlaşılabilir olmasına özen gösteriniz.

İnsanların sizi bildiği isminizi kullanın. Kısaltma firmanızın markası değil ise kesinlikle kısaltmayınız. Arkadaşlarınıza, müşterilerinize, çalışanlarınıza firmanızın alan adının ne olabileceğini danışmayı ihmal etmeyiniz.

Alan adınızı (domain) firmanızın logosuna eklemeyi unutmayınız. Ayrıca alan adınızı (domain) firmanızın fatura, başlıklı kağıt, kartvizit ve tüm promosyon materyaline koymayı ihmal etmeyiniz.

Genel kanı güzel bir alan adının müşteriler tarafından kolay hatırlanacağı yönündedir, bundan dolayı alan adının (domain) uzunluğu önemlidir.

İyi bir izlenim bırakmaya özen gösteriniz. Biliyoruz ki ilk izlenimler çok önemlidir, bu nedenle alan adınızı dikkatli seçiniz. Alan adında boşluklar bulunmaz, yani NeoTasarim, neotasarim olarak gözükecektir.

Ayrıca bebek arabaları satıyorsanız ve bebekarabalari.com önceden alınmışsa e-bebekarabalari.com, bebekarabalarionline.com, izmitbebekarabalari.com gibi alternatifler de düşünebilirsiniz.

Biraz yaratıcı olursanız ilk tercihiniz tescil edilmiş olsa bile çok değişik alternatifler bulabilirsiniz. Alternatiflerinizi belirledikten sonra arkadaşlarınıza, ailenize, müşterilerinize ve çalışanlarınıza danışmayı da ihmal etmeyiniz. Bu şekilde bir popülerlik sırlaması yapıp alan adınızı tescil edebilirsiniz.

Alan adınızın değişik versiyonlarını da tescil etmeyi ihmal etmeyiniz, örneğin neotasarim.com ve neowebtasarim.com gibi.

×