menu×

Genel alan adları

Kaliteli bir genel alan adına (domain) yatırım yapmak internet işiniz için en etkili ve uzun süreli bir pazarlama stratejisidir.

Günümüzün rekabetçi ortamında web sitenizin müşteri adayları tarafından bulunur ve dikkat çekebilir olması gittikçe zorlaşmaktadır.

Değişik medyada büyük meblağlarla reklam verecek imkanı olan büyük bir firma değilseniz dikkat çekmeniz ve hak ettiğiniz ilgiyi görmeniz çok zor olacaktır.

Şimdi dikkat çekmenin ve yüzlerce arama motoru kaynaklı ziyaretçiye ulaşmanın daha kolay bir yolu var.

Gerçek şu ki, genel arama terimlerini içeren alan adları (domain) kullanan web siteleri arama motorlarında optimize edilmiş web sitelerine göre daha yüksek sıralama almakta.

Bir alan adı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Arama motorlarında belli ürün isimlerini girerek aramada bulunan ziyaretçiler tarafından bulunabilmek için genel alan adı tescil etmeniz sizi avantajlı bir konuma getirecektir.

Örneğin…
Bir arama motoru kullanmak sarı sayfalarda bir hizmet veya ürün aramak gibidir.  Genel isim altında bu hizmeti/ürünü sunan firmaları bulabilirsiniz.  Benzer şekilde internet üzerinde de bazı arama motorları web sitelerini alan adlarını sorgulanan terime göre değerlendirip sıralamaktadırlar.

Eğer firmanızın adı ABC şirketi ve bebek oyuncakları satıyorsanız aşağıdaki ana arama terimleriyle yüzlerce ziyaretçi çekmeniz mümkün olabilir:

Bebekoyuncaklari.com
Sadecebebekoyuncaklari.com
Bebeoyuncak.com yada basitçe
ABCbebekoyuncaklari.com gibi.

Eğer reklam bütçesi olarak tonlarca para ayırmak istemiyorsanız ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanımlayan genel alan adı (domain) sizin için çok önemli olabilir.

 

×