menu×

Alan Adı (domain tescil) Rehberi

Alan adı seçimindeki en önemli faktörlerin ne olduğu hep tartışılagelmiştir. Alan adı (domain) seçimi iş planınıza ve firmanızın vizyonuna bağlı olmalıdır. Bir alan adı (domain) arama motoru sıralamasında avantajlı olması için alınabildiği gibi, firmanın markası veya genel bir terimin açıklaması da olabilir.  Tescil ederken alan adının uzunluğu, telaffuzu, hatırlanabilir olması ve alan adının diğer uzantılarının başkaları tarafından önceden tescil edilmiş olması çok önemlidir. Örneğin, pizzamatik.com alınmış ise pizzamatik.net etrafında bir marka oluşturmak çok tehlikeli ve karmaşaya sebep olabilir.

Arama motoru sıralama öncelikli alan adları:  Bu tarz alan adları (domain)  arama motorlarında yüksek sıralama için alınırlar, çünkü içlerinde ürünlerle ilgili anahtar kelimeler barındırabilirler. Arama motoru sıralama öncelikli alan adları marka ismi haline getirmesi çok zor alan adları olup, daha çok ana siteye ziyaretçi trafiği yönlendirmek amaçlı düşünülür. Örneğin ahşap kapı üretip satan firma ahsapkapilar.com, ahşap-kapilar.com gibi alan adlarını tescil etmelidir.  Kullanıcılar bu ismi kolayca hatırlayabilecekleri gibi arama motorlarının yüksek sıralama verme ihtimali de kuvvetlidir.

Marka alan adları:  Eğer ticaretle uğraştığınız işyerinizi e-ticarete açıyorsanız o zaman markanızın .COM veya .COM.TR uzantılı alan adını (domain) almanız en doğru tercih olacaktır. Eğer bir marka adınız yok ise olabildiğince kısa, hatırlanabilir ve kolay söylenebilir bir marka adı üzerine yoğunlaşmanız daha iyi olur.

Genel alan adları (domain):  İnternet karmaşasında, Genel alan adları en popüler tercih olmaktadır. Örneğin, bebek mobilyaları üretimiyle uğraşan XYZ Limited Şirketi iseniz, bebemobilya.com alan adı xyzltd.com alan adına göre daha avantajlıdır. Ama genel olarak  internet işinizin başarısında Genel alan adları olmazsa olmazdan çok alan adı tercihinde gözetilmesi gereken en önemli yan faktörlerden birisi olmaya devam edecektir.

×